HomeTippekD3-Vitamin Hatása a Bőrre

D3-Vitamin Hatása a Bőrre

A D-vitamin, amit gyakran a napfény vitaminjaként emlegetnek, segíti a bőr immunrendszerét. Emellett kimutatták, hogy gyulladást csökkentő hatással rendelkezik, és fokozza a sejtek megújulását.

A napfény UVB sugarai aktiválják a bőrben található 7-dehidrokoleszterol előanyagot, amelyből D3-vitaminná alakul, majd a májban és a veseben történik az aktív D3-vitaminná történő átalakítás.

Antioxidánsok

Az antioxidánsok szerepe fontos a szervezetünk számára, és a D3-vitamin (kalciferol) is képes antioxidáns védelmet biztosítani. Ez a zsírban oldódó szteroid vegyület több biológiai hatással rendelkezik, és felelős a kalcium, magnézium és foszfát felszívódásának növeléséért az emésztőrendszerben. A D3-vitamint különböző formákban lehet szedni – szájon át szedhető kiegészítők vagy bőrápoló készítmények formájában, melyeket gyulladásos bőrproblémák kezelésére írnak fel, valamint kozmetikai termékek, mint az olajok vagy hidratálókrémek, melyek szabadon kaphatók. Bár fő célja a megfelelő kalcium egyensúly fenntartása a szervezetben, antioxidáns védelmet nyújt és javítja a hidratáltságot is.

A D-vitamin számos antioxidáns előnyt nyújt, ideértve a DNS és a membrán lipidek oxidáció okozta károsodás gátlását. Emellett fokozza az antioxidáns enzimaktivitást a bőrsejtekben, elősegíti a sejtközi mátrix átépítését, és megerősíti az extracelluláris mátrix (ECM) átépítési folyamatokat. Ezenkívül a 20-hidroxi-vitamin D és annak származékai antiproliferatív, differenciációs és gyulladáscsökkentő hatásokat fejtenek ki a bőrsejtekben, míg hidroxilált származékaik csökkentik az UVB-sugárzás okozta oxidatív stressz hatásait .

A sejtek oxidatív károsodása akkor következik be, amikor a reaktív oxigénfajok termelése meghaladja a belső antioxidáns rendszerek vagy a természetes antioxidáns vegyületek semlegesítési kapacitását, ami túlzott termelést eredményez. Ez a károsodás része a természetes öregedési folyamatnak, amit a napfény UV-sugárzásával és más környezeti tényezőkkel való érintkezés felgyorsít; ráadásul krónikus betegségekben, mint például a sclerosis multiplex (MS), tovább súlyosbodik. Az MS egy autoimmun betegség, amely a központi idegrendszerben található idegsejteket védő mielinhüvelyre támad, gyengeséget, remegést, ataxiát, érzékelési zavart, valamint a izommozgás zavart okozva [2].

A D-vitamin hiány leggyakrabban a rachitiszhez, egy fertőző csontbetegséghez vezet, amelyet lágy csontok és deformált csontváz jellemzi. A D-vitamin hiánya hozzájárul az osteoporózishoz, csonttörésekhez, hipercalcémiához és autoimmun betegségekhez, mint például a reumatoid artritisz.

A D-vitamin szintézise számos tényezőtől függ, beleértve az életkort és a bőr színét. A sötétebb bőrtónusok kevésbé termelnek D-vitamint a napfény expozícióból, mint a világosabb tónusok; a napvédő krémek használata gátolhatja ezt a folyamatot. Azonban a legtöbb ember elegendő mennyiségű D-vitamint kap a napfény expozíció révén, nem pedig beltéri világításból, és a légszennyezés sem gátolja ezt a folyamatot!

Az antimikrobiális hatás

A D-vitamin segít szabályozni az epidermális sejtek növekedését, differenciálódását és apoptózisát, miközben egyidejűleg serkenti az antimikrobiális peptid (AMP) termelést, amelyek természetes védelmi mechanizmusként működnek a kórokozó mikroorganizmusokkal szemben. Ezek az AMP-k kémiailag gátolják a fertőzéseket, miközben aktiválják a monocitákat és makrofágokat a fokozott veleszületett immunválasz érdekében – mindkettő antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, és hiányuk növeli a fertőzésre való fogékonyságot mind a gyermekek, mind a felnőttek körében. Ennek következtében a hiányállapot fokozza a fertőzésre való fogékonyságot mindkét csoportban.

Sun exposure is the primary source of vitamin D for most people, with type B UVB radiation penetrating exposed skin to convert 7-dehydrocholesterol to previtamin D3 within keratinocytes in the epidermis and then further processed through kidney and intestinal hydroxylases to form 1,25-dihydroxyvitamin D3, an active form with multiple physiological functions in our bodies. Studies indicate calcitriol increases pattern recognition receptors (PRRs), which detect microbial pathogens to initiate responses against infection.

Researchers studying the immunoprotective properties of vitamin D3 have concentrated their efforts on Amps, or Antimicrobial Peptides (AMPs). A number of clinical trials have demonstrated that supplementing with vitamin D3 increases AMP levels among those suffering from EB, Vitiligo or other chronic skin conditions; it is thought these AMPs act as an infection barrier, helping neutrophils clear out invading organisms through clearance mechanisms like phagocytes.

A napfény expozíció a legfőbb D-vitaminforrás a legtöbb ember számára. A B típusú UVB sugárzás behatol a kitett bőrbe, és átalakítja a 7-dehidrokoleszterolt elővitamin D3-vá a keratinocitákban az epidermiszben. Ezután a vese és az emésztőrendszer hidroxilázok segítségével további feldolgozásra kerül, hogy kialakítsa a 1,25-dihidroxi-D-vitamin D3 aktív formáját, amelynek számos fiziológiai funkciója van a testünkben. A tanulmányok szerint a kalcitriol fokozza a mintafelismerő receptorokat (PRR), amelyek felismerik a mikrobiális kórokozókat, hogy válaszokat indítsanak el a fertőzés ellen.

A D3-vitamin immunvédő tulajdonságainak vizsgálata során a kutatók a D-vitamin D3-ra koncentrálták erőfeszítéseiket, vagyis az antimikrobiális peptidjeire (AMP-k). Számos klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a D-vitamin D3 pótlása növeli az AMP szinteket az EB-ben, a vitiligo-ban vagy más krónikus bőrproblémákkal küzdőknél. Azt gondolják, hogy ezek az AMP-k fertőzési gátat képeznek, segítve a neutrofil sejteket az inváziós szervezetek eltávolításában, például a fagocitózis tisztítási mechanizmusain keresztül.

Gyulladáscsökkentő

A-vitamin is a zsírban oldódó vitamin, amely számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, beleértve a szerepét a csontok egészségében. Emellett tanulmányok azonosították annak gyulladáscsökkentő és immunmoduláló tulajdonságait. Azonban a gyulladással kapcsolatos szerepe továbbra is tisztázásra vár. Azért, hogy több fényt derítsen a gyulladással való kapcsolatára, ez a rendszeres áttekintés szigorú, nemzetközi aranystandard módszertan segítségével vizsgálja annak kapcsolatát.

Ezt a tanulmányt a PROSPERO adatbázisban regisztrálták a CRD42016037104 azonosítóval, és olyan kiválasztási kritériumokat követ, amelyek a gyulladással kapcsolatos különféle paraméterekre vonatkozó vizsgálatokra összpontosítanak, például a vérnyomásra, az eritrocita ülepedési sebesség (ESR) szintekre és más gyulladásos markerekre. Ideális esetben ezek az intervenciók legalább 12 hétig tartanának, és az életkor vagy a testtömegindex confounding faktorokra vonatkozó irányelvek szerint ellenőrzésekkel lennének ellátva.

A gyulladás normális része az immunrendszerünk válaszmechanizmusának, de a krónikus vagy helytelen aktiválódás káros lehet. Ez általában akkor történik, amikor a kórokozók behatolnak, és aktiválják az immunválaszt. Sajnos a krónikus vagy helytelen aktiválódás súlyos betegségekhez vezethet, beleértve a rákot és a szív-és érrendszeri problémákat.

Tanulmányok kimutatták, hogy a D-vitamin-kiegészítők segítenek csökkenteni a proinflammatorikus citokin termelődést, például az interferon gamma, a TNF-alfa, az IL-1b, az IL-8 és az IL-17 termelődését a kiválasztás csökkentésével, miközben növelik az anti-gyulladásos citokinok, például az IL-4, az IL-10 és az IL-13 termelődését. Ezenkívül a kiegészítés jelentősen csökkenti a CRP és az ESR termelődését.

A D3-vitamin (kolekalciferol) természetesen képződik a bőrünkben, amikor kitéve vagyunk az ultraviola B sugárzásnak a napfényből, és természetesen megtalálható olyan ételekben, mint a hal, a máj, a tojás és a sajt, valamint a táplálékkiegészítőkben. Míg a D2-vitamin csak vizelettel ürül, a D3-vitamin közvetlenül felszívódhat a véráramba és a vesékbe a feldolgozás céljából, szemben a vizelettel történő kiválasztással.

Becsült adatok szerint világszerte körülbelül 20% -a embereknek hiányzik a D-vitaminból, ez az arány bizonyos csoportokban magasabb lehet. Az egyenlítőtől távolabb élők esetében nagyobb az esélye a hiányának, mivel az UVB sugarak nem hatolnak olyan mélyen a bőrükbe. Emellett azok az emberek, akiknek sötétebb a bőrszíne, nem termelnek elegendő D-vitamint, mert a melanin olyan védelmet nyújt, mint a naptej, és gátolja a D-vitamin termelődését.

Öregedésgátló

A D3-vitamin nélkülözhetetlen segítség a szépségápolásban, mivel megakadályozhatja az öregedés korai jeleinek, például a finom vonalaknak és a pigmentációjának kialakulását. Ez részben annak köszönhető, hogy a D3-vitamin erősíti a bőr természetes védelmi mechanizmusait, elősegíti az egészséges bőrbarrier kialakulását, és aktiválja az immunrendszert, csökkentve a baktériumok vagy gombák által okozott fertőzés kockázatát.

A testünk képes saját D3-vitamint előállítani a napfény hatására. Az UVB sugárzás átalakítja a bőrsejtekben megtalálható 7-dehidrokoleszterolt, ami egy koleszterinderivátum, elővitamin D3 molekulákká, amelyeket kalciferolnak neveznek. Ezek a molekulák két további hidroxilációs folyamaton mennek keresztül, mielőtt biológiailag aktívvá válnának, és előanyagaivá válnának a hormon kalcitriol termelésének.

Az öregedéssel együtt a testünk képessége a D3-vitamin termelésére csökken. 20 és 70 év közötti korban körülbelül 75% -a veszik el a bőrünk kalcitriol létrehozó képességének.

A D-vitamin hiánya súlyos egészségügyi problémákat okozhat, a csontfájdalomtól és az izomgyengeségtől a depresszióig és akár a szorongásig. Bár a tünetei nem mindig nyilvánvalóak, rendszeres tesztelés biztosítja, hogy a D3-vitamin szintje egészséges tartományban legyen.

Különböző módon növelheti a D3-vitamin bevitelét. Néhány lehetőség közé tartozik a zsíros halak, a máj, a tojássárgája és a gomba kiegészítők fogyasztása, valamint az étrendhez hozzáadott fortifikált élelmiszerek, mint például a reggeli gabonák és a joghurt. Mivel a D3-vitamin zsírban oldódó tápanyag, zsírtartalmú ételekkel kell együtt fogyasztani a felszívódás érdekében.

A D3-vitamin az egyik legfontosabb vitamin a bőr, a haj és a csont egészsége szempontjából. A helyes adagolás érdekében vérvizsgálaton keresztül lehet megállapítani a szükséges dózist az orvos vagy a klinikán. Kapszulák, lágyzselék és gumicukrok formájában is kaphatók kiegészítők; azonban mindig konzultáljon először egészségügyi szakemberrel, ha ilyen termékeket szed. Alternatív módszerek a D-vitamin szintjének növelésére a természetes napfénynek való kitettség a déli órákban nyári napokon.

Must Read