HomeTippekNarancsbőr Mitől Alakul Ki

Narancsbőr Mitől Alakul Ki

A narancsbőr egy gyakori probléma a nők körében. Ez a domború textúra leggyakrabban a combokon és a fenéken jelentkezik, és nem szabad összetéveszteni a cellulitrel, ami teljesen különálló állapot.

Különböző tényezők járulhatnak hozzá ennek a bőrproblémának, a legsúlyosabb közülük az inflammatorikus emlőrák. Az étrend és a testmozgás – valamint a testolajozás a keringés javítása érdekében – hozzájárulhatnak enyhítéséhez.

Karotinémia

A karotinémia, más néven béta-karotinémia, egy narancssárga színű bőrpigmentáció, amelyet annak következtében tapasztalunk, hogy túl sok olyan ételt fogyasztunk, amelyek béta-karotint tartalmaznak, amit a szervezetünk A-vitaminná alakít át. Leggyakrabban a világosabb bőrű csecsemők és kisgyermekek között jelentkezik, de előfordulhat felnőtteknél is. Leggyakrabban a kéz tenyerén és a láb talpán látható, de más testrészen is megjelenhet.

Ha egészséges étrendet követ, akkor ez nem okozhat aggodalmat, és idővel eltűnik, ahogy csökkented a béta-karotint tartalmazó ételek fogyasztását. Azonban, ha az étkezési szokásaid egyensúlyon kívül kerülnek, és sárgás foltokat tapasztalsz a bőrödön, mint az egészségtelen életmód következményét (vesebetegség, sárgaság, pajzsmirigy rendellenesség vagy cukorbetegség mind hozzájárulhatnak), azonnal kérj orvosi tanácsot, mivel a sárgás árnyalatú foltok súlyos, azonnali figyelmet igénylő alapvető problémákra utalhatnak.

A narancsbőr név első hallásra ijesztőnek tűnhet, azonban ez az állapot semmi okot nem ad a félelemre. Ehelyett akkor jelentkezik, amikor a bőr alatti zsírréteg elveszíti rugalmasságát, így a felszínén domború textúra alakul ki. A narancsbőr családi hajlamra vezethető vissza, vagy rossz táplálkozás eredménye lehet, amikor a táplálék magas zsírtartalma miatt a kötőszövetek összehúzódnak és idővel szorosabbá válnak alatta.

Az öregedéssel együtt a bőrünk elvékonyodik, és a zsírrétegeket összetartó kötőszövetek rugalmassága csökken, ami a narancsbőr kialakulásához vezet, amit a nap káros sugarainak vagy a dohányzásnak való kitettség tovább ront.

Az olyan étrend, amely magában foglalja a gyümölcsöket, zöldségeket, sovány fehérjéket és egészséges zsírokat, hozzájárulhat a narancsbőr elleni küzdelemhez. Emellett az egészséges testsúly megtartása a túlsúly elkerülése révén csökkenti ezt a problémát; a dohányzás pedig súlyosbítja a helyzetet, mivel összehúzza a vérereket, ami sötétebb és foltosabb megjelenésű bőrt eredményez, mint általában; végül fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, hogy elkerüljük a dehidratáció által okozott száraz bőrfoltokat, és hogy a narancsbőr még hangsúlyosabbá váljon.

Sárgaság

A sárgaság akkor alakul ki, amikor a sárga-narancssárga pigment, a bilirubin koncentrációja emelkedett állapotban van, amely akkor keletkezik, amikor a máj lebontja a halott vörösvérsejteket. Az újszülöttek több bilirubint termelnek, mint a felnőttek, mivel az életük kezdetén a vörösvérsejtek gyorsabban termelődnek és lebomlanak; amikor a májuk nem képes elég gyorsan lebontani ezt a felesleges bilirubint, sárgaság alakul ki. Leggyakoribb a csecsemőknél és kisgyermekeknél, tünetei a sárgás bőr és a szem fehérjéinek (sclera) sárgás elszíneződése.

A sárgaságot epekövek vagy májbetegség okozhatja. Ezenkívül bizonyos gyógyszerek (fenitoin és metotrexát) vagy a májzsugorodás is vezethet sárgaság tüneteihez, mint például a sárgás bőr és szemek, láz, fáradtság, étvágytalanság, viszketés, hasi fájdalom, duzzadt lábak és lábak, fáradtság, sötét vizelet vagy széklet és hasmenés.

A sárgaság általában javul, amikor az okát kezelik; például az epekövek általában eltűnnek a műtét után; a gyógyszer okozta sárgaság megszűnik, ha abbahagyja a gyógyszer szedését; azonban májbetegségek (A-C típusú hepatitisz vagy Epstein-Barr vírusfertőzés vagy fertőző mononukleózis) esetén a kezelés a diagnózis és a súlyosság alapján fog történni.

A bőr pitting vagy „narancshéj” jellegzetessége, amely hasonlít a sárgasághoz, egy másik állapot. Ez az állapot hasonlít a citrusfélék héjára textúrájában; ezért néha ezzel a névvel is ismerik. Bár veleszületett rendellenességek vagy pikkelysömör okozhatja, ha egy vagy mindkét mellre tapasztalható, orvosi tanácsot kérni javasolt, mivel ez rákra utalhat, különösen akkor, ha más tünetek, mint a mell méretének növekedése, melegség érzése az érintett területen, valamint érzékenység és fájdalom is társulnak hozzá.

Hemoglobinopátiák

A hemoglobinopátiák olyan vérbetegségek, amelyek a hemoglobinban – a vörösvértestekben található fehérjében, amely felelős az oxigén szállításáért – szerkezeti vagy termelési rendellenességek által okozott eltérésektől erednek, amelyek akadályozzák az oxigén szállítását a tüdőből a test más részeire. Ezeknek a rendellenességeknek néhány formája tünetmentes, míg mások súlyosabbak lehetnek, és kezelést igényelhetnek.

A hemolitikus anémia, amely a hemoglobinopátiák legelterjedtebb formája, a vörösvértestek lebomlását vagy pusztulását okozza bizonyos állapotok miatt, ami a testben lévő oxigén csökkenéséhez vezet, és fáradtság- és gyengeségérzethez vezet. A hemoglobinopátiák más formái közé tartozik a siklósejtes vérszegénység, a talasszémia és a béta-talasszémia.

A skorbut, amely a C-vitamin hiányából ered, szintén hozzájárulhat a narancssárga bőrhöz. A tünetek közé tartozhat a fáradtság, az energiavesztés, az ujjak és lábujjak bizsergése, kellemetlen érzés a citrusfélék vagy narancslé fogyasztásakor, hasmenés, valamint a bőr árnyalatának sötétedése.

A keratózis pilaris, amely gödörcséket okoz a bőrön, szintén hozzájárulhat a narancssárga bőrhöz. Valószínűbb, hogy nőknél jelentkezik több, mint férfiaknál, mivel természetes módon több zsír található a karokon és a combok elülső részén; a terhesség vagy a szoptatás okozta hormonális ingadozások is szerepet játszhatnak.

A mellrák olyan üreges bőrelváltozásokat hagyhat maga után, amelyek hasonlítanak a narancshéjhoz, különösen, ha a mell felső részén találhatók. Az IBC (Gyulladásos mellrák) az egyik súlyosabb forma, gyakran azonnali kezelést igényel kemoterápia vagy sugárkezelés formájában. A trastuzumab vagy pertuzumab nevű rendszerszintű terápiák, amelyek blokkolják a daganatok terjedésért felelős fehérjéket, gyakran hatékony megoldások. A sebészet is alkalmazható a kezelési stratégia részeként.

Nap károsodás

Azok az emberek, akik hosszabb ideig tartózkodnak a szabadban, nagyobb kockázatot jelentenek ennek a kórképnek. Amikor túl sok napfénynek vagyunk kitéve, szervezetünk melanint termel a bőrünk védelmére, ami a szokásosnál több melanin képződéséhez vezet, és ennek eredményeként sötétebb vagy napbarnított kinézetű bőrt eredményez. Emellett a napfény expozíciója vérereket is kitágíthat, ami pókháló vénák (telangiectasia) kialakulásához vezethet a bőrön, valamint elszíneződéseket, például szeplőket és májfoltokat (napfoltok) okozhat.

Narancshéjra emlékeztető gödröcskék, gyakran peau d’orange néven emlegetve, egy másik jellegzetes jele a túlzott napfénynek való kitettségnek. Általában olyan területeken jelentkezik, ahol sok zsír található, például a melleken és a lábakon. Bár általában ártalmatlan, nőknél korai jelzője lehet a gyulladásos mellráknak is.

A nap károsodásának jelei közé tartoznak az új vagy változó anyajegyek vagy elváltozások, amelyeket bőrgyógyásznak kell értékelnie annak érdekében, hogy kizárja a rákos elváltozásokat. Magas SPF-tartalmú naptejet kell rendszeresen felvinni és újra felvinni; a szabadban dolgozó emberek, mint például a kertészek és az építőipari munkások, különösen veszélyeztetettek.

Néhány egészségügyi állapot és gyógyszer növelheti a napkárosodás kockázatát, ideértve az autoimmun betegségeket, mint például a szisztémás lupus erythematosus; az immunrendszert gyengítő gyógyszereket, mint például a kortikoszteroidok; valamint néhány gombaellenes gyógyszert. Az önbarnító termékek túlzott használata is hozzájárulhat a bőr szokatlan elszíneződéséhez.

Az étrend és a testmozgás mindkettő hozzájárulhat a narancsbőr elleni küzdelemhez azáltal, hogy formálja a bőr alatti zsírréteg kinézetét. A testsúlycsökkenés, kombinálva az erőedzéssel az izomépítés céljából, csökkentheti ezt a réteget, és feszesebbnek tűnhet a bőr. Emellett a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása és egy kiegyensúlyozott étrend betartása megőrzi a test megfelelő hidratáltságát, a bőr rugalmasságát és ellenálló képességét, ezáltal hozzájárulva a narancsbőr csökkentéséhez.

 

Must Read